Czy wysoka cena Bitcoinu przyciąga uwagę oszustów?

Oszustwa internetowe są tak stare jak sam internet. Duża przepaść edukacyjna i pokoleniowa między młodymi i starymi doprowadziła do oszustw w świecie finansów.

Po pierwsze, byliśmy świadkami tego zjawiska w przypadku czeków i płatności kartą kredytową; ostatecznie stały się one zbyt trudne do przechytrzenia. W dzisiejszych czasach oszustwa krypto walutowe kwitną i występują w różnych formach. Im więcej osób decyduje się kupić Bitcoin, tym bardziej kreatywne stają się te oszustwa.

W tym artykule przyjrzymy się postępom Bitcoin Gemini, temu, jak napędza on kreatywność oszustów i co można zrobić, aby nie paść ofiarą takich praktyk. Wejdźmy w to.

Różne rodzaje oszustw w przestrzeni kryptońskiej

Istnieje wiele różnych rodzajów oszustw związanych z kryptokurrency. Możesz o nich mówić lub nie podczas podróży kryptograficznej. Zanim przejdziemy dalej, przedstawmy krótkie podsumowanie:

Oszustwa randkowe i romansowe – Osoby są „wyłudzane“, aby wysyłać krypto walutę do wyimaginowanych osób, które są przedstawiane przez oszustów za pośrednictwem internetowych platform randkowych.

Oszustwa inwestycyjne – Fałszywe ICO, fałszywe wymiany i oszukańcze altcoiny, których jedynym przeznaczeniem jest duża pompa i schemat zrzutu.

Ponzi i schematy piramidy – Są to projekty, które działają na zasadzie ciągłego napływu nowych użytkowników. Po ich „wyschnięciu“, platforma bankrutuje.

Oszustwa e-mailowe – Najpopularniejszy rodzaj oszustw w branży i bardziej wyrafinowane każdego roku, który przechodzi. Oszuści będą udawać zespół wsparcia technicznego, który stoi za Twoim portfelem i prosić o informacje związane z Twoim adresem. Są oni również znani jako oszustwa typu phishing.

Kryptońskie prezenty – Wpływowe kryptońskie osobistości nigdy nie będą promować prezentów. Jednak w jakiś sposób oszuści zawsze znajdują sposób, aby podszywać się pod autorytatywne osobistości w przestrzeni kryptońskiej i udawać, że są gospodarzami kryptońskich prezentów. Jest jednak pewien haczyk – najpierw trzeba wysłać swoje pieniądze na adres, zanim (rzekomo) otrzyma się nagrodę. Oczywiście, nagroda nigdy nie przychodzi.

Oszustwa telefoniczne – Wreszcie, jeszcze jednym popularnym rodzajem oszustwa jest to, które odbywa się za pośrednictwem komunikacji telefonicznej. Oszuści zadzwonią do ciebie podszywając się pod ekipę wspierającą stosowaną przez ciebie giełdę kryptokurrency i poproszą o twoje hasło i dane 2FA. Gdy tylko zaoferują Ci te informacje, uzyskają dostęp do Twojego konta i ukradną wszystkie zawarte na nim środki.

Hacking również rośnie.

Oprócz drobnych przekrętów, takich jak te, które omawiamy powyżej, istnieje również wiele grup, które organizują napady z platform wymiany, zdobywając setki milionów dolarów poprzez kradzież wartości.

Przykładów jest zbyt wiele, by je zliczyć. MTGox, ogromny hack NEM, a nawet niedawny hack Binance z 2010 roku, którego hakerzy zażądali ponad sto milionów dolarów w wartości Bitcoin.

Dobrą rzeczą jest to, że istnieją obecnie systemy do „skażenia“ skradzionych funduszy, co uniemożliwia ich sprzedaż na platformach wymiany wszelkiego rodzaju. Prowadzone są również aktywne działania mające na celu wybielenie jak największej liczby adresów, tak aby łatwiej było śledzić skradzione fundusze. Ogólnie rzecz biorąc, branża wydaje się być bardziej uregulowana niż dotychczas, w wyniku czego liczba kradzionych środków maleje. Nadal jednak istnieje wiele działań związanych z oszustwami na zdecentralizowanych giełdach, ponieważ nie ma sposobu ani powodu, aby kontrolować bezpieczeństwo platformy. Dla jednych jest to dobre, dla innych może kosztować ich oszczędności życia.

Jak chronić swoje fundusze przed oszustwami i oszustwami

Każdy rodzaj oszustwa będzie oczywiście wymagał innego podejścia, jeśli chodzi o ochronę. Pierwsza rzecz, którą można zrobić, jest bardzo prosta: Nigdy nie klikaj na coś, czego nie rozumiesz i nigdy nie podawaj swoich danych osobowych nikomu, kogo nie znasz. Należą do nich: adres portfela, klucze prywatne, kod PIN, 2FA lub hasła do wymiany. W większości przypadków oszustwa działają z powodu dobrowolnego udziału użytkownika, który nie ma wyraźnego zrozumienia tego procesu.

Drugą rzeczą, którą możesz zrobić, są badania – tony tego. Kiedy natkniesz się na wiadomość e-mail, która prosi o Twoje dane osobowe, Google podaje adres e-mail nadawcy i sprawdza, czy coś się wydarzyło. Firmy zajmujące się wymianą i kryptonimem nigdy nie poproszą o Twoje dane osobowe.

Jeśli chodzi o monety, w które chcesz zainwestować, niezależnie od tego, czy jest to ICO czy altcoin o małej pojemności, badania są równie ważne. Przeczytaj podstawy projektu, białą księgę i obejrzyj wszystkie filmy lub podcasty, w których uczestniczy zespół. Nie masz informacji na temat jego zespołu? W takim razie najlepiej trzymać się z dala.

W końcu, najlepszym sposobem na ochronę przed oszustwami jest trzymanie się poziomego podejścia. Używaj swojej logiki, gdy próbujesz zrozumieć sytuację, na którą się natkniesz. Czy hasło jest naprawdę potrzebne? Czy ta aktualizacja jest obowiązkowa? A co z ryzykiem związanym z inwestowaniem w krypto walutę, która jest oczywiście schematem piramidy? Inteligencja emocjonalna pomaga w podejmowaniu lepszych decyzji inwestycyjnych i prowadzi do większych zysków w czasie.